Czym byłby dom bez ogrzewania. W naszych warunkach klimatycznych ogrzewanie jest potrzebne około 5-6 miesięcy w roku. Dlatego wybór tego elementu jest jednym z najważniejszych. To własnie wydatki na ogrzewanie stanowią główne koszty utrzymania domu.

Z racji mieszkania na wsi przy wyborze ogrzewania braliśmy pod uwagę różne warianty takie jak piec na eko groszek, gaz  ( niestety dostępny tylko z własnego zasobnika). Po przeanalizowaniu kosztów i zalet zdecydowaliśmy się na pompę ciepła. Głównym argumentem była całkowita wolność od obsługi  takiego systemu.  Przy eko groszku trzeba czyścić piec , kominy i uzupełniać zapas eko groszku.  Przy gazie z własnym zasobnikiem trzeba regularnie zamawiać dostawy gazu a koszt zasobnika niweluje różnice cenowe względem instalacji pompy ciepła.

No dobrze, lecz ktoś powie a co jeśli nie będzie prądu. a ja na to odpowiem tak: W danej chwili przy ogrzewaniu podłogowym i wszędobylskim pompach obiegowych w instalacjach wodnych brak prądu skutkuje brakiem ogrzewania dla wszystkich systemów. Wiadomo można stosować jakieś generatory , baterie itp. W naszym przypadku będziemy myśleli o panelach słonecznych, aby być całkowicie samowystarczalnym.  Ale to pieśń przyszłości, puki co dom jest tak zaprojektowany, iz przy mrozie wytraci 1 stopień na 24-48 h bez ogrzewania. Dodatkowo w razie problemów będziemy się ratować bio kominkiem w salonie i kuchnia gazową awaryjną w garażu :).

Do ogrzewania budynku została zamontowana pompa ciepła firmy IVT ze Szwecji o wydajności 8KW. Jest to pompa z wymiennikiem pionowym ( zostały wykonane odwierty pionowe o łącznej długości około 200 m) .

W połączeniu z podłogówką rozwiązanie sprawdza się doskonale.

Przy temperaturze 23 stopni w domu po pierwszym sezonie ogrzanie domu o pow podłogi 190 m wyniosło  około 3000 zł ( wraz z podgrzaniem CWU).

Instalacji dokonała firma SAPRO z Łodzi  (www.pompyciepla.lodz.pl)

Koszty

Odwierty = 18 k

Pompa z 8 letnia gwarancja =32 k

Pompa nie wymaga dodatkowych źródeł ciepła jest w stanie samodzielnie ogrzać budynek, awaryjnie pompa posiada 3 grzałki elektryczne celem dogrzania gdyby sama nie była w stanie sobie poradzić. Natomiast w minionym sezonie nawet przy największych mrozach, grzałki nie zostały załączone ani razu , a temperatura w budynku wynosiła 23 stopnie.

Pompa Ciepła IVT