Dom solidnie docieplony wraz z ogrzewaniem podłogowym zasilanym pompą ciepła to już dobre rozwiązanie pozwalające cieszyć się niskimi rachunkami za ciepło. Dzięki pompie raz ustawiona temperatura jest utrzymywana przez cały rok , bez zbędnej ingerencji w cały system ogrzewania, tak przynajmniej ma to miejsce u nas 🙂

Lecz czym by było to rozwiązanie przy grawitacyjnej wentylacji, nawiewniki w oknach i przeszywające zimne powietrze zima od okien, a w lato brak obiegu powietrza przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Do tego straty tak dobrze wytworzonego ciepła drogą wentylacyjna.

Dlatego zdecydowaliśmy się na instalacje wentylacji mechanicznej z rekuperatorem odzyskującym ciepło.

Powiem tak sprawdza się to wyśmienicie, ciągle świeże powietrze w domu. Brak uczucia chłodu od wentylacji. Dodatkowo w systemie z pompą ciepła istnieje możliwość dodania chłodnicy na lato celem schładzania nawiewanego powietrza.

Firma która realizowała montaż rekuperacji jest już wszystkim czytającym blog firma SAPRO z Łodzi (www.pompyciepla.lodz.pl).  Dlaczego wszystko robi ta sama firma, po pierwsze dla tego, że swoja pracę wykonują na najwyższym poziomie.  Po drugie jedna firma od wszystkich instalacji to oszczędności na poziomie negocjacyjnym, brak zwalania jednej ekipy  na drugą fuszerek w wykonaniu poprzedniej części. Po trzecie jedna firma do serwisu wszystkich urządzeń .

Do wentylacji została wybrana centrala KCX

Koszty

  • Centrala KCX 500 EC z automatyką i okablowaniem  8k
  • Kanały stalowe spiro, kanały elastyczne izolowane, kształtki, przepustnice ręczne,
    normalia montażowe, izolacja, czerpnia, wyrzutnia, anemostaty 11k
  • Przygotowanie instalacji do późniejszego wykonania chłodzenia pasywnego 200 zł
  • Montaż i uruchomienie 4k

razem około 23 tysiące złotych