Nadszedł kolejny etap budowy domu systemem gospodarczym.
Ekipa murarska rozpoczęła budowę ścianki kolankowej , szczytów , oraz został wylany wieniec na ściance kolankowej. Czas realizacji 3 dni robocze.
Wieniec został wylany po gospodarsku czyli został zamówiony beton B-20 natomiast bez podania pompą , murarze samodzielnie podali beton do zalania ścianki kolankowej i słupów poddasza.
Z wyborów jakie musieliśmy podjąć na tym etapie to
- Czy belka (murłata) będzie montowana na środku czy równo ze ścianami budynku. (Wybraliśmy równo ze ścianami budynku, aby lepiej się kładło ocieplenie zewnętrzne.)
- Czy szczyty mają być domurowywane pod czy nad krokiew ( nad tym się jeszcze zastanawiamy)
- Czy w otworach drzwiowych zewnętrznych budować progi z bloczków , czy zostawić nie zamurowane i wylać razem z wylewką łącząc izolację podłogi z izolacją zewnętrzną ścian. ( wybierzemy raczej 2 wariant , ale na to jeszcze mamy czas)
Koszty poniesione na tym etapie kształtują się następująco.
- Beton B- 20 ( 2,35 metra sześciennego) z transportem – 700 zł
- Zaprawa cienkowarstwowa firmy Franspol do bloczków silikatowych i cement expert – 700 zł .
- Śruby gwintowane metrowe do zamontowania murłaty wstawione w belkę wieńcową 100 zł.
Resztę stanowi wynagrodzenie ekipy murarskiej które zostało ustanowione na początku budowy.
Poniżej świeżutkie zdjęcia z budowy , zapraszam do oglądania.
Witaj, czy nie jest błędem iż wieniec kolankowy jest przerwany na ścianach szczytowych, tam gdzie są drzwi? Czy wieniec nie powinien być cały dookoła? Pytam bo mam właśnie taki dylemat przy budowie.
W przypadku samej techniki budowy zdałem się na głównego murarza i kierownika budowy. Ja sie zajmowałem doborem materiałów, szukaniem ekip i organizacją terminarza. Oczywiście jakąś główną wiedzę odnośnie samego budowania posiadłem, lecz skupiłem się głównie na materiałach ekipach kosztach i terminach.