O godzinie 7. 20 wjechała koparka i budowa się zaczęła :).

pierwszy wykop

 

Przez cały dzień prace postępowały zgodnie z planem. Ekipa murarska wzięła się żwawo do   pracy, a operator koparki kopał. Z koparki rozliczałem się 8 zł za metr bieżący wykopu ( niestety właściciel nie chciał się zgodzić na godzinę, ale z tego co za obserwowałem lepiej zamówić koparkę i nie mówić, że do fundamentów wtedy będą na godzinę liczyli). Łącznie koparka wykonała 75 metrów bieżących wykopu na głębokość 100-110 cm w czasie 5 godzin 20 minut. Z ten przepiękny wykop pod fundament przyszło nam zapłacić 640 zł. Tutaj życzę wszystkiego dobrego dla Pana od koparki bo wykop dokładny co do cm jeśli chodzi o głębokość i trzymanie linii wytyczonych przez ekipę murarską.

Ponieważ teren gliniasty majster stwierdził, że należy zrobić ławy grubsze niż w projekcie z 40 cm na 60 cm ( co potwierdził później kierownik budowy). Reasumując wyszło 75 mb  Ławy fundamentowej o wysokości 60 cm i szerokości 60 cm , co daje  28 m3 (metrów sześciennych) betonu klasy B-20. Koszt m3 betonu z podaniem pompa wyniósł 223 zł. Co razem dało nam sumę 6244 złote. Do tego doszedł koszt drutu na rusztowanie – zbrojenie  ław fundamentowych. My za drut zapłaciliśmy około  1000 zł , ale  posiadaliśmy już trochę swojego, dlatego myślę iż można przyjąć wartość drutu do budowy ław na około 2000 zł.

Podsumowując cena wykonania ław fundamentowych wyniosła odpowiednio

  • wykop fundamentów koparką 640 zł
  • 28 m3 betonu B-20 z podaniem pompą 6244 zł
  • Drut na zbrojenie ław fundamentowych 2000 zł
  • robocizna ekipy murarskiej za całe fundamenty została podana w poprzednim wpisie (Koszt Ekipy Murarskiej)

Razem daje nam to : 8884 zł .

Wykonanie ław fundamentowych od momentu przyjazdu koparki do skończonych i wylanych ław trwało do godziny 17, czyli równo w 10 godzin zostały wykonane pierwsze prace . Zapraszam do oglądania zdjęć. Filmik z budowy wstawię jutro, albo pojutrze jak tylko zmontuję 🙂 Pozdrawiam i zachęcam do zostawiania komentarzy pod wpisami jako zachęty do dalszego prowadzenia bloga, Mariusz .