Pełne deskowanie czy folia dachowa ?

Jednym z ważniejszych wyborów przed jakim stanleiśmy było to czy robimy pełne deskowanie czy dajemy folię dachową. Jeśli zrobimy pełne deskowanie to czym to przykryć folią czy papą? Kazde z rozwiazań ma swoje plusy i minusy.

Napewno dach ze zrobionym pełnym deskowaniem dodaje tak zwanej stabilności całej konstrukcji dachowej i prawdopodobnie gdyby to było poddasze nieużytkowe tak byśmy zrobili. Niestety przykrycie dachu deskami mija się z celem paroprzepuszczalności, a dodanie do tego papy całkowicie eliminuje paroprzepuszczalność. Ponieważ nasze poddasze jest poddaszem użytkowym zdecydowalismy się na folię paroprzepuszczalną.

Zatem staneliśmy na pytaniu. Jeśli folia dachowa to jaka ?

Rynek folii dachowych jest olbrzymi, a same folie mozna kupić od 1 zł za metr kwadratowy do 20 zł za m2. Folie dzielimy na nisko paroprzepuszczalne i wysoko paroprzepuszczalne. Ponieważ zdecydowaliśmy się na samą folie bez deskowania to folie niskoparoprzepuszczalne odrazu odrzuciliśmy. Kolejnym wyborem było wybranie producenta folii, gdzie w tej kwestii znalazłem dwóch liczacych się producentów, sa to Tyvek oraz Dorken. Zarówno jeden jak i drugi producent oferuja podobna jakość, aczkolwiek poszczególne produkty róznią się od siebie cena i parametrami. Oczywiście jak każdy inwestor chcieliśmy by koszt  folii dachowej był jak najniższy. Zdecydowaliśmy się na firmę Dorken, która jest już wiele lat na rynku i oferuje dużą gamę produktów. Do wyboru danej marki  przyczynił się również sprzedawca u którego na składzie handlowano Dorkenem a nie Tyvekiem, a że zakupowany był u niego cały dach to wybór padł na Dorkena.

Sam wybór folii u jednego producenta nie jest prosty. Dorken posiada w swojej ofercie folie od kilku do kilkunastu zł za metr kwadratowy. Ponieważ folia dachowa ma nam zastapić deskowanie powinna być mocna, a z kolei zależy nam na dobrym przepuszczaniu pary wodnej musi mieć też wysoki współczynnik paroprzepuszczalności . Folie które wzieliśmy pod rozważanie to Delta-Maxx oraz Foxx. Oczywiście najlepsza wytrzymałość i paroprzepuszczalnośc ma Foxx jest on jednak znacznie droższy  od Maxx-a 9 róznica około 1000 zł na dachu) , z kolei Maxx ma pod spodem meszek który nie pozwala zebranej wilgoci się skraplać tylko powoli odciaga wilgoć na zewnątrz.

Zdecydowaliśmy się na Delta Maxx, ponieważ zalezało nam na dobrym połączeniu poszczególnych warstw to wybraliśmy wersję z plusem , czyli Delta-Maxx Plus, zawiera ona dodatkowo pas samoprzylepny do klejenia poszczególnych warstw folii.

Całość folii na nasz dach około 240 m2 wyniosła nas  3000 złotych ( cena za 4 roliki po 75 m2 kazda), w porownaniu do wykonania pełnego deskowania i przykrycia papą i tak jest nieznacznie taniej , gdyz deskowanie to koszt desek papy i większej kwoty robocizny.

Pozdrawiam, ponizej zdjęcie naszej folii na razie w rolce, po założeniu na dach wraz z łatami i kontrłatami  dorzucę zdjęcia w nowym wpisie.

Folia dachowa paroprzepuszczalna Delta-Maxx Plus