Map_of_Poland_colorfulPo podjęciu decyzji o budowie wymarzonego domu przychodzi czas na wybór lokalizacji. Na to pytanie, gdzie chcemy mieszkać należy sobie odpowiedzieć z rozsądkiem.

Tam gdzie będzie żyło się nam dobrze 🙂

Tam gdzie będziemy mieli spokój.

Tam gdzie będziemy mieli dobry dojazd do pracy nie tylko teraz, ale również w przyszłości.

Gdy już myślimy że znaleźliśmy okolicę w której chcemy mieszkać, wsiadamy w samochód i jedziemy na całodniową ( a najlepiej dniową -nocną wycieczkę ), chodzimy, jemy, zwiedzamy, obserwujemy ludzi, przeprowadzamy wywiad miejscowy ( pytanie o gminę, problemy, wywóz śmieci, szkoły, przychodnie, komunikację, sklepy, itd.). Koniecznie pytamy się o stany wód gruntowych wczesną wiosną, o to jak wtedy wyglądają drogi dojazdowe i podwórka ( dotyczy to również zimy, czy drogi są przejezdne), czy w miejscowości są chodniki. Jedna z ważniejszych obserwacji jakie należy zrobić to czy nocą jest cicho, czy jest to może ruchliwa ulica (dlatego obserwacje najlepiej przeprowadzać w ciągu tygodnia roboczego), patrzymy również czy działa oświetlenie uliczne. Warto również zrobić techniczny przejazd np. do pracy we właściwych godzinach, aby stwierdzić czy zakładany czas dojazdu pokrywa się z naszymi wyliczeniami.  Najlepiej zrobić sobie listę i zaznaczać plusami, oraz minusami poszczególne pozycje.

Jak już zatwierdzimy lokalizację (miejscowość), zaczynamy rozglądać się za działką, warto przedtem dowiedzieć się jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego w danej miejscowości (koszt kilkadziesiąt złoty, które warto zainwestować, gdyż może się okazać, że istnieją jakieś wymogi prawne odnośnie wielkości budynku, kształtu dachu itp.)  . A to już trudniejsze zadanie. Rzeczy na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze działki  wyglądają następująco.

Lokalizacja najlepiej przy utwardzonej drodze.

Kształt działki powinien być raczej w kształcie kwadratu lub prostokąta.

Im większa działka tym lepsza (lepiej troszkę dalej, ale więcej i tak w większości przypadków będziemy dojeżdżali samochodem).

Czy  jest już wjazd na posesję.

Czy działka jest ogrodzona.

Czy działka jest uzbrojona ( prąd , woda , gaz, kanalizacja)

Czy działka będzie wymagała oczyszczenia ( drzewa, krzewy, chwasty, zarośla )

Zasięg sieci komórkowej

Dostęp do Internetu

Cena 🙂

Ostatecznie z żoną wybraliśmy działkę ( małe gospodarstwo rolne) położoną 70 km od Warszawy, z czasem przejazdu samochodem do centrum max 1h 30m w porannym szczycie, droga powrotna już tylko  max 1h 20m. Co do ceny działki niech to pozostanie naszą słodką tajemnicą, gdyż jest to blog o budowie domu systemem gospodarczym, więc wszystkie późniejsze ceny będę już podawał.

Zapraszam do dalszej lektury, Mariusz