Okna to jedna z kluczowych inwestycji przy budowie domu. To od jakości okien zależy pośrednio komfort w jakim będziemy mieszkali.

Wybór okien do przyszłego domu

Wybór okien do przyszłego domu

Mają one wpływ na ilość światła dziennego dostarczanego do domu, ciepła utrzymywanego w pomieszczeniach. Generalnie jeśli mamy duże przeszklenia to ilośc światła docierającego do domu będzie większa, ale straty ciepła i ilość możliwych mostków termicznych będzie większa.

Każdy nowo projektowany budynek posiada wytyczne dotyczące okien, jakie minimalne parametry maja one spełniać, jest to tak zwane Uw Uk. Przy wyborze okien powinniśmy się kierować parametrami przenikalności cieplnej dla całego okna. Zazwyczaj zespół szyb  ma lepsze parametry niż rama okienna.

 

W obecnej chwili na rynku dostępne sa okna z  2,3 a nawet 4 szybami, dodatkowym parametrem w oknach jest ilość komór w ramie okiennej, zazwyczaj im więcej szyb tym więcej komór i grubsza rama okienna.

W pewnym momencie każdy musi podjąć decyzję jakie okna zamontuje w domu. Poniżej kilka rzeczy na które zwracaliśmy uwagę przy wyborze okien PCV do naszego domu. , z okien drewnianych zrezygnowaliśmy ze względu na cenę i późniejszą pielęgnację.

 1. Rodzaj profili okiennych( na rynku znajduje się kilka producentów profili okiennych  np. Veka, Rehau, Schuco, oraz inne pomniejszych producentów), polecam wybrać profile  jednego z 3 głównych producentów.
 2. Ilość szyb w oknie, generalnie różnica w cenach pomiędzy 2 a 3 szybowymi jest niewielka dlatego wybraliśmy pakiety 3 szybowe. Z tego co się zorientowałem w Polsce jest na chwilę obecną dwóch producentów szyb, które zasadniczo nie różnią się jakością. Warto zwrócić uwagę na termikę samych szyb, nasz pakiet szybowy ma Uw 0,5 Wm2 ( natomiast całe okna to w zależności od wielkości 0,7W  do 0,9 W)
 3. Ciepła ramka szyby , to jest jedna z rzeczy w które warto zaopatrzyć okno ( w danej chwili większość producentów stosuje ciepłą ramkę w standardzie)
 4. Okucia – czyli tak zwane mechanizmy i zawiasy, tutaj wybór jest częściowo zależny od wybranych profili okiennych , my mamy okucia firmy Roto .
 5. Wypełnienie gazem szlachetnym  przestrzeni miedzy szybowych . w standardzie zazwyczaj znajduje się argon, można dopłacić do kryptonu ( ale to raczej do domów pasywnych, gdyż i tak największym mostkiem termicznym będzie profil)

I na koniec najważniejsze rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze okien, gdyż  wszystkie powyższe punkty tyczą się wszystkich producentów tzn. że u każdego z producentów dostaniemy powyższe elementy takie same, gdyż są to komponenty zamawiane przez producenta okien z których tworzone jest finalne okno. Różnice pomiędzy oknami zależą od tego co napisze poniżej.

 1. Wypełnienie (  usztywnienie ) profili okiennych wkładka metalową przez producenta okien. Tutaj im więcej i grubiej tym lepiej. Do tego trzeba zwrócić uwagę czy wzmocnienie profili jest w tak zwane zamknięte C (czyli prawie O) , czy tylko w kształcie Otwartego C , lub tylko w kształcie litery L.
 2. Pomiar, dokładny i skrupulatny pomiar przez firmę, która będzie nam okna wstawiała. 9 Dokładne uwzględnienie wysokości ostatecznej podłogi i górnych glifów okien ( różnic w wysokości pomiędzy poszczególnymi belkami nadporożowymi )
 3. Montaż , Montaż , Montaż, nawet najlepsze okna, lecz źle zamontowane będą nic nie warte i nie będziemy z nich zadowoleni. Przede wszystkim , montaż przez firmę z doświadczeniem, montażystami którzy mają mistrzów montażu w danej kategorii okien, zastosowanie systemowych poszerzeń do okien balkonowych, tarasowych itp. Użycie prawidłowych systemowych klinów do wypoziomowania okien itp.
 4. Gwarancja producenta na okna i montaż.

Dodatkowe punkty, o których należy pamiętać.

 1. Folia paro przepuszczalna chroniąca piankę i zabezpieczająca szczeliny wokół okienne przed zbieraniem wilgoci, oraz przewiewami ( tzw. pseudo ciepły montaż)
 2. Dokładne sprawdzenie zamówienia przed wysłaniem i podpisaniem do realizacji. ( Lepiej dwa razy sprawdzić każde okno niż poźniej żałować )
 3. Regulacja przez firmę montażową okien po zakończeniu budowy.
 4. Zerwanie oklein okiennych do 3 miesięcy po montażu ( potrafi się za bardzo licować z rama okienną i potem ciężko jest takie okno doczyścić)
 5. Montaż kontaktronów do alarmu w ramach okiennych już na etapie montażu , a przed tynkami.
Podsumowując to tyle(albo aż tyle :) w temacie wyboru okien.   A już w następnym wpisie fotorelacja z montażu okien w naszym domu, wraz z kosztami i cenami poszczególnych elementów systemu .

Pozdrawiam, Mariusz