wyjaśnienie pojęcia budowa domu systemem gospodarczym

wyjaśnienie pojęcia budowa domu systemem gospodarczym

Ponieważ dostałem pytania czym właściwie jest budowa systemem gospodarczym ( co to jest system gospodarczy), postaram się wyjaśnić to pojęcie najlepiej jak potrafię.

Zatem najprościej mówiąc budowa domu systemem gospodarczym polega na tym ,iż zamiast podpisać umowę z jednym głównym wykonawcą, który realizuje nam budowę od A do Z i jedyną rzeczą o jakiej musimy myśleć to wybór materiałów z jakich chcemy wybudować dom i materiałów wykończeniowych jakich chcemy użyć do wykończenia , oraz negocjacja ceny z wykonawcą .

Natomiast budując dom tak zwanym systemem gospodarczym na naszej głowie spoczywa o wiele więcej rzeczy, dlatego swój czas poświęcony na taką budowę wyceniam na min 2-3 tysiące miesięcznie :).

Ale do rzeczy. Sami musimy załatwić ekipę murarską i wszelkie pozwolenia. W naszej kwestii leży zapewnienie socjalu tj. wychodka , prądu, wody itp.  Sami wybieramy ekipę do budowy dachu, instalacji wewnętrznych, montażu okien , drzwi, oraz  dociepleń, tyków i wylewek. Ponadto musimy dbać o ciągłość dostaw materiałów na teren budowy, logistykę już na placu budowy. Do tego Często w jednym czasie musimy zgrać ze sobą kilka ekip np , murarze i instalacje kanalizacyjne pod chudziakiem.  Pracy jest dużo, opóźnień więcej, lecz plusem jest  koszt budowy, który znacząco spada.

Budowa systemem gospodarczym ogólnie polega na robieniu wielu rzeczy samemu,  w tym również części prac wykończeniowych, np malowanie, montaż oświetlenia, położenie paneli podłogowych. (Oczywiście wszystko z głową, bo jeśli się na czymś wcale nie znamy to lepiej wyszukać optymalnego cenowo fachowca i tak wyjdzie taniej od ewentualnych poprawek). Budowa domu systemem gospodarczym to również rozsądne planowanie np. ceny okien i ich montażu zazwyczaj spadają o 20 % pod koniec sezonu budowlanego (listopad, grudzień).  Kupno dachu przez ekipę dekarską pozwala naliczyć na materiał 8% a nie 23%. itd. Zamiast jednego materiału można użyć innego o podobnych albo takich samych parametrach np. zaprawa cienkowarstwowa.

My budując dom systemem gospodarczym najbardziej skupiamy się na optymalizacji kosztów poprzez negocjację z wykonawcami i szukaniem dobrych a zarazem przystępnych cenowo materiałów. Oczywiście nie kosztem jakości, jeśli na czymś nie można zaoszczędzić to tego nie robimy. Dodatkowo postawiliśmy na zminimalizowanie liczby wykonawców i tak  na chwilę obecną przewidujemy następujące ekipy .

  • Ekipa murarska – dom w stanie surowym bez dachu
  • Ekipa Dekarska – Dach wraz z oknami
  • Ekipa od okien pionowych
  • Ekipa od drzwi zewnętrznych i bramy garażowej
  • Ekipa od wszystkich instalacji wewnętrznych i oczyszczalni ścieków ( pompa ciepła , kanalizacja , woda, ogrzewanie podłogowe, odwierty do pompy ciepła, rekuperacja)
  • Elektryk ( instalacja energetyczna)
  • Tynkarze
  • Ekipa od dociepleń zewnętrznych
  • Posadzki
  • Ekipa od docieplenia stropu i sufitu podwieszanego
  • Glazurnik
  • I jeszcze pewnie ktoś o kim na chwilę obecną zapomniałem 🙂

Zakupy materiałów negocjuję w jednym składzie i jak na razie dostaję przystępne ceny.

Życzę powodzenia przy własnych domach zbudowanych systemem gospodarczym 🙂

Mariusz.